Catalog Performance-uri Tele-City

Vizionați performance-urile dând click pe fiecare titlu!

DSC02569 biserica neagra 3

În luna octombrie 2016, 110 elevi de liceu din Buzău, Iași, Brașov și Brăila au creat performance-uri telematice participative pornind de la spații cu valoare culturală și personală din orașele lor. Cu alte cuvinte, acești oameni foarte tineri au pășit în necunoscut și s-au expus public, prin Internet, cu șarmul și totodată cu vulnerabilitatea lor, așa cum puțini adulți (inclusiv artiști) au curajul să facă, mai ales atunci când vine vorba de noutate. Fiecare elev a făcut ce a putut mai bine într-un timp scurt, acumulând multe informații noi și luptându-se cu emoții (uneori foarte mari) în timpul prezentării. Elevii au lucrat zilnic timp de două săptămâni, în afara orelor de curs. Toți provin de la școli de top din România, deci au un program extrem de încărcat. Le mulțumim elevilor participanți pentru curaj, deschidere, creativitate și pentru munca depusă și doamnelor profesoare pentru sprijin!

Coordonator de proiect: Marina Diana Hanganu (regizor de teatru, artist interdisciplinar)

Artist asociat: prof.univ.dr.Ion Mircioagă (regizor de teatru, profesor la Universitatea de Arte „George Enescu” Iași)

Artiști selectați în cadrul „Tele-City”: Andreea Darie (actriță), Bianca Trifan (teatrolog, dramaturg), Armine Vosganian (actriță, regizor de film) și Daniel Onoae (actor).

Profesori coordonatori:  Iulia Lazăr (BZ), Cornelia Stroe (BV), Ioana Enescu (BV), Daniela Mocanu (BV), Mihaela Cobzaru (IS) și Florentina Andronache (BR).

 

TELE-CITY BUZĂU

(elevii de la clasa a X-a C, mate-info bilingv engleză, Colegiul Național „Bogdan Petriceicu Hasdeu” Buzău; artiste coordonatoare: Marina Hanganu și Armine Vosganian; prof. coordonator diriginte Iulia Lazăr)

14522418_1124873640962157_1320672890_o (1)

1.Echipa Bressels: Manuela Lazăr. Ovidiu Anghel și Nicoleta Bănescu (Bustul lui Bogdan Petriceicu Hasdeu, Biserica Banu, Casa Vergu-Mănăilă)

2.Echipa Neves: Anda Ungureanu, Elena Duca și Iulia Vasile (Monumentul Eroilor Neamului, Spitalul „I.C.Brătianu”, Casa de Cultură a Sindicatelor)

3.Echipa Cireșarii: Elena Moise, Alexandru Grama și Ruxandra Vasile (Parcul Marghiloman)

4.Echipa Escape: Andreea Șelaru, Ilinca Urse și Teodor Hosu (Parcul Tineretului)

5.Echipa D'acia: Camelia Coman și Alexandra Mușat (Piața Daciei, Palatul Comunal, Tribunalul Buzău)

6.Echipa Covriguțele: Miruna Botan, Raluca Andrei și Oana Ghiță (Colegiul Național „B.P.Hasdeu”)

7.Echipa X: Andreea Tătulescu, Alexandru Raicu și Adina Săcuiu (Școala Nr. 1, Bd. Nicolae Bălcescu, Palatul Copiilor)

8.Echipa Pătrunjel: Cristian Dragomir, Irina Nedelcu și Andreea Grigore (Casa Albă, Bd. Nicolae Bălcescu, Teatrul „George Ciprian”)

9.Echipa No Name: Maria Tanasă, Ramona Șerban și Andrei Bunăziua (Parcul Crâng)

10.Echipa Patao 2.0: Dragoș Isopencu, Ioana Metescu și Bianca Păcurar (Biserica Catolică, Strada Democrației, Cimitirul Dumbrava):

partea I: https://www.youtube.com/watch?v=W5JdwG3ulsI

partea a II-a: https://www.youtube.com/watch?v=hgZq-cO8z2o

 

TELE-CITY IAȘI

(elevii de la Colegiul Național Iași; artiști coordonatori: prof.univ.dr. Ion Mircioagă și Andreea Darie; prof. coordonator: Mihaela Cobzaru)

performance Iasi 3

1.Echipa Royal Blood: Grădinariu Sabina, Bibire Raluca, Florea Mădălin, Harosim Eliza (Palatul Culturii)

2.Echipa Ulița Istoriei: Avdei Teodora, Iacob Ştefan, Anca Lența (Bulevardul „Ştefan cel Mare și Sfânt”)

3.Echipa Straw Hats: Iacob Alexandra, Luchian Vlad, Giocaş Andrei (Teatrul Național "Vasile Alecsandri" Iaşi)

4.Echipa United R.A.G.: Ivanov George, Machiu Alexandru, Miler Robert (Piața Unirii)

5.Echipa Originile Iluminării ieşene: Aioanei Diana, Ardeleanu Alice, Lupu Adelina (Colegiul Național Iaşi)

6.Echipa Surorile Jder: Ioana Răducea-Marin, Diana Crețu, Ana-Maria Ifrose (Muzeul „Mihail Sadoveanu”)

7.Echipa T.N.T.: Alexandra Blaga, Mihai Căpățână (Parcul Copou)

8.Echipa Universitatea Cunoaşterii şi a Artei: Andra Ciobanu, Simona Elena Baciu, Radu Tănasă  (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi)

9.Echipa Junimea: Andreea Ticu, Miruna Diaconu, Ana-Maria Potoroacă (Casa Memoriala „Vasile Pogor", statuia lui Mihai Eminescu, Biblioteca Central-Universitară)

10.Echipa Melancolici pe Lăpuşneanu: Georgiana Grigorof, Bianca-Ilinca Ciocan, Andrei Răileanu (Strada Lăpuşneanu)

 

TELE-CITY BRĂILA

(elevii de la Colegiul Național „Nicolae Bălcescu” Brăila; artiști coordonatori: prof.univ.dr. Ion Mircioagă și Daniel Onoae; prof. coordonator: Florentina Andronache)

test Braila

1.Echipa S.E.SRL: Sorina Marinescu și Elena Soare (Parcul Monument, Sala Danubius)

2.Echipa AK47: Tancau Valentin și Lazar Raisa-Adriana (Hotel Belvedere, Fluviul Dunărea)

3.Echipa Offtopic: Oprea Andreea-Cristina, Uzuneanu Gabriela, Popa Theodora-Gabriela și Costea Maria-Ionela (Castelul de apă, Hrubele, Grădina Publică, Casa memoriala „Panait  Istrati”)

4.Echipa Nikites: Pandrea Petru-Ioan, Neculae Mircea-Florin, Chirita Oana (Strada Regală, Muzeul  „Carol I”, Grup Statuar)

5.Echipa Connected: Ilie Andra-Georgiana, Preda Corina-Andreea, Ion Andreea Stefania, Neatu Mihaela (Colegiul Național „Nicolae Bălcescu” – Amfiteatru, Corp A, Corp B, Biblioteca si Laboratoare): partea I: https://www.youtube.com/watch?v=GRShs9voL6Q și partea a II-a (cu sunet): https://youtu.be/ae042A7IKlw

6.Echipa El Diablo: Susanu Ioana Sabina, Stroe Alexandra Gabriela, Roman Madalina Cristina (Primăria Brăila, Fântâna Cinetică, Casa Tineretului)

7.Echipa Aggro: Olaru Gabriel, Mihai Marian-Dragos, Paltenie Adrian-Valentin (Piața Poligon, Biblioteca Județeană „Panait Istrati”, Centrul Cultural „Nicăpetre”)

8.Echipa Sunrise: Deaconu Antonia-Catalina, Negrisan Arsaluis, Tiru Alexandru, Mateescu Alexandru (Biserica „Mihail si Gavril”, Ceasul din Centru, Galeriile de Artă)

9. Echipa Fearless: Negrisan Teodor, Dicu Sabina, Gurgu Victoria, Meirosu Ioana, Doroftei Rares (Teatrul „Maria Filotti” – Sala mare, Sala studio, Vitraliile, Muzeul „Maria Filotti”)

10.Echipa Prăduitorii: Curca Razvan, Caineanu Andrei Stefan, Pairaipan Marius Nicusor (Bulevardul „Alexandru Ioan Cuza”, Biserica „Sf. Gheorghe”, Colegiul Național „Nicolae Bălcescu”)

 

TELE-CITY BRAȘOV

(elevii de la Colegiul Național „Andrei Șaguna” Brașov; artiste coordonatoare: Marina Hanganu și Bianca Trifan; prof. coordonatoare: Cornelia Stroe, Ioana Enescu, Daniela Mocanu)

20161028_151733

1.Echipa Pierduți prin Brașov: Gavrilă Cristina Gabriela, Bazarcă Ana- Maria și Guranda Maria (Poarta Ecaterinei, Sinagoga Neologă, Strada Sforii)

2.Echipa Citoplasma: Gal Paula- Izabella și Moldovan Bianca- Alexandra (Strada Republicii, Casa Cizmarului, Casa Jekelius):  partea I: https://www.youtube.com/watch?v=cf7ZKaI0XFs  și  partea a II-a: https://www.youtube.com/watch?v=4P_hXxNHBNM

3.Echipa AFNC: Boricanu Ioana Roxana, Stroie Mira-Maria și Constantinopol Mădălina  (Piața Unirii, Biserica „Sf. Nicolae”, Prima Școală Românească)

4.Echipa BSS:  Stoica Cosmin, Bolonyi Andreea și Șchiopu Daniela (Rectoratul, Casa Armatei, Biblioteca Județeană „George Barițiu”)

5.Echipa CxR: Costea Raul Mihai și Durnă Cristiana Gabriela (Reduta, Piața Sfatului, Casa Sfatului)

6.Echipa Black & White: Cîrstea Isabela-Maria și Dragoș Miruna Florentina (Colegiul Național „Andrei Șaguna”)

7.Echipa Cetățuia: Bejanaru Ariana și Chiribeș Maria (Cetățuia de pe Strajă, Teatrul Dramatic „Sică Alexandrescu”)

8.Echipa Panoramic: Cristian Maria și Teacă Flavia (Aleea de sub Tâmpa, Bastionul Țesătorilor)

9.Echipa Joy: Joița Horia Florian, Drăghiciu Maria Teodora și Sicoe Maria-Andreea  (Școala Populară de Arte și Meserii „Tiberiu Brediceanu”, Biserica „Buna Vestire”, Casa Beer)

10.Echipa MĂR: Răducea Mara-Diana și Popoaia Ana (Biserica Neagră, Liceul „Johannes Honterus”)

DSC02666