A fost odată ca niciodată... O Albă-ca-Zăpada mai frumoasă decât toate cele văzute până atunci, dar care și-a găsit fericirea mult dorită în actorie. Poate o cunoașteți, poate ați văzut-o pe scenă sau poate le-a fost copiilor imaginea unei prințese de la care să învețe!Ea este îndrăgita actriță Zabi Tudor, sau în cazul spectacolului pentru copii ,,Lampa lui Aladdin", iubitoarea mamă a prințului. Le-a împărtășit și celor mari, nu doar celor mici, cei care au urmărit-o de-a lungul reprezentațiilor, căldura și frumosul din povestea pe care toți o știm atât de bine. Iar nouă, voluntarilor, ne-a permis să o cunoaștem puțin mai bine în cele ce urmează:
Reporter Voluntar: Știm că ești absolventă a Liceului de Arte ,,Margareta Sterian". Cum au fost anii de liceu? De ce lucruri îți aduci aminte cu drag?
Zabi Tudor: Înainte să-ți răspund la această întrebare, trebuie să-ți spun înainte, dragă Andreea, că am un surâs pe față amintindu-mi de anii de liceu! Așa am intrat la secția de actorie, cu un mare zâmbet și în același mod surâzător am parcurs anii de liceu! Cele mai frumoase amintiri ale vieții mele însoțesc anii de liceu, unde am legat prietenii pe viață, am jucat prima dată pe scena Teatrului ,,George Ciprian”, am fost dăscălită de profesori excepționali și bineînțeles am fructificat dragostea pentru actorie!
Reporter Voluntar: De profesie știm că ești animatoare la petreceri pentru copii. Cum ai ales această meserie?
Zabi Tudor: Animația am descoperit-o acum 12 ani, fără să știu în acel moment că pasiunea mea pentru costume, personaje de poveste și iubirea eternă pentru copilărie se va transforma pe parcursul anilor, într-o meserie pe care o fac cu multă dragoste și devotament. S-a întâmplat să fiu în locul potrivit, la momentul potrivit și cât ai clipi din ochi, m am transformat în Albă-ca-Zăpada, Clopoțica, Rapunzel, pentru ca mai apoi să întruchipez și personajele negative din povesti (by the way, sunt preferatele mele, pentru că dacă la sfârșitul petrecerii un personaj negativ este îmbrățișat de copii cu drag, e clar că mi-am făcut treaba bine).
Reporter Voluntar: Am văzut cât de bine a ieșit spectacolul în nenumărate rânduri. Cum a fost la repetiții, cât de mult ați lucrat?
Zabi Tudor: Spui că a ieșit bine spectacolul în nenumărate rânduri! Mulțumim! Mă bucur să aud asta. Eu, sincer, nu știu cum au fost spectacolele noastre. Nu-mi amintesc nicio reprezentație de-a mea pe scenă. Da! E ciudat. De parcă aș fi într-o transă, așa mă simt când joc, iar când îmi scot costumul, la sfârșit, și îmi șterg ridurile (să știi că multe dintre riduri sunt făcute din machiaj, nu-s chiar toate naturale), e ca și când ies dintr-un loc magic extraordinar, măgulitor, la care când mă gândesc, zâmbind cu toată inima.
Ce-mi amintesc, în schimb, și-mi va rămâne întipărit bine în minte, în spirit sunt repetițiile pentru spectacol! INTENSE! Într-adevăr o muncă de echipă asiduă ce avea să demonstreze faptul că alături de seriozitate, profesionalism și determinare, rezultatele sunt pe măsură!
Reporter Voluntar: Știm că în spectacol joacă și unii dintre foștii tăi profesori din liceu. Cum este să performezi alături de ei?
Zabi Tudor: Draga mea, să știi că o iau ca pe un compliment. În ,,Lampa lui Aladdin” joc alături de foștii mei colegi de liceu. Dar nu e greșit că ai spus profesori. Pentru că cei ce mi-au fost colegi, și aici mă refer la dragii mei prieteni Anda Pantiș și Ionuț Ghinea, ,, astăzi îmi sunt profesori”, iar prin intermediul acestui spectacol am avut de învățat de la fiecare actor în parte.
Vezi tu, actorii ăștia, cum sunt ei? Dăruiesc! Mult! Iar eu am deschis brațele și am primit! La rândul meu visez sa dăruiesc!!
Reporter Voluntar: Cât de dificilă a fost trecerea la actorie pentru acest proiect?
Zabi Tudor: La baza meseriei mele stă actoria... care m-a însoțit prin viață și mi-a fost umbră și soare tot timpul. Trebuie să recunosc, în schimb, că activitatea mea în diferite producții TV, a lăsat niște urme pe care sper eu, le-am corectat cu ajutorul lui Ionuț Ghinea care mi-a fost regizor, coleg, mentor! Nu știu prea multe, câteva doar, am de învățat atâtea lucruri, dar na’ nu avem, nu există timp suficient pe pământ pentru câte sunt de învățat…în schimb, știu: teatrul e viață! Iar scena, sacră! Noi, simpli muritori de rând. Acolo, în schimb, pe scenă, suntem nemuritori!
Reporter Voluntar: Ai descoperit vreo asemănare între tine în viața reală și personajul pe care îl interpretezi?
Zabi Tudor: Ce să spun, sunt mamă a doi băieți, de asemenea, elevi ai Liceului de Arte ,,Margareta Sterian” . Bineînțeles că mă identific cu personajul, avem în comun iubirea maternă, protecția pentru proprii copii, dar mai presus de toate este faptul că mama lui Aladdin este un personaj foarte actual, cu care oricare părinte din sală se poate identifica ușor.
La mine, în schimb, parcă prea multă ,,identificare” . Stai să-ți spun! În vară am jucat într-o producție TV rolul unei mame, apoi prin septembrie am filmat pentru un serial în rolul unei altei mame, la Teatrul ,,George Ciprian” o joc pe mama lui Aladdin și mai nou, ce crezi? La animație, când o interpretez pe Elsa, copiii îmi spun: ,,Tu nu ești Elsa! Ești maică-sa!”.
Reporter Voluntar: Andreea Iordache
Machetă: Andreea Iordache
Descriere: Mădălina Negru
Material foto: Andreea Iordache, Ioana Gioabă, Andrei Oană, Zabi Tudor





