În acorduri de chitară și note înalte înaintează în fața voastră, a tuturor, un artist în devenire și un voluntar pe cinste. Intimidant în aparență, dar calm și prietenos când ajungi să îl cunoști, Bejgu Matei a decis să se prezinte și să își împartă trăirile din cadrul voluntariatului cu voi. Pregătiți să descoperiți o nouă persoană și o nouă viziune? Take a look! ![]()
Reporter voluntar: Cine este Bejgu Matei?
Bejgu Matei: Prietenii mă descriu ca fiind o persoană sociabilă, ce se descurcă în orice situație, calmă dar și spontană. Deseori aleg să trec direct la subiect, nu țin prea mult cont de părerea celorlalți despre mine și îmi place să mă distrez. Persoanele necunoscute spun că le ridic starea de spirit și că aduc energii bune.
R.V: Cum ți-a influențat teatrul cariera de artist?
B.M: Fiind muzician (chitarist), am reușit să îmi dezvolt partea artistică prin teatru, deoarece m-au inspirat sentimentele reproduse de actori. Aceștia mi-au demonstrat faptul că pot duce la extrem aceste sentimente, livrând o energie mai puternică, romantică.
R.V: Dacă te-ai întoarce în timp, ai repeta experiența din cadrul teatrului?
B.M: Cu siguranță. M-aș întoarce înapoi cu drag, aici am cunoscut multe persoane minunate ce mi-au fost alături. Chiar dacă la început am fost ezitant cu ideea de a fi voluntar la teatru, am ajuns să iubesc spectacolele, energia din sala și energia publicului, prietenii din echipă noastră de voluntari, chiar și voluntariatul în sine!
R.V: Cum consideri că erai la începutul voluntariatului și cum ești acum?
B.M: La începutul voluntariatului eram o persoană rezervată, nu comunicam decât cu cei pe care îi cunoșteam. Între timp am ajuns să fiu mai implicat și să îi ajut pe cei noi să se integreze, pentru că știu cum e să fii introvertit.
R.V: Ai încuraja tinerii să vină la spectacole?
B.M: Tinerii ar trebui să vină la spectacole. În ziua de astăzi cărțile sunt "demodate" pentru majoritatea . Asta nu îi împiedică totuși să încerce ceva nou. Teatrul e ca un cinema, diferența o fac actorii ce sunt prezenți în fața ta și nu într-un ecran! Trebuie să apreciezi munca lor, efortul psihic și fizic depus.
R.V: Ce întâmplare din stagiune ți-a rămas întipărită în minte?
B.M: O întâmplare amuzantă din stagiune a fost cea în care am mers la camping și voluntarii au început să se certe cu vulpea ce ne-a ronțăit din ghiozdane și corturi. Fiind un animal micuț, era culmea să ne mănânce de viu pe toți. Pe unii i-a enervat, dar eu râdeam pur și simplu de situație.
Machetă: Mădălina-Ioana Negru
Reporter voluntar: Negru Mădălina-Ioana






