INTERVIU ALEXANDRA PĂTRAȘCU

INTERVIU ALEXANDRA PĂTRAȘCU

 

Pasiunea pentru oameni a adus-o atât de aproape de frumusețea teatrului. De aproape 2 ani, ne bucurăm de energia pe care Alexandra Pătrașcu o aduce grupului nostru, o voluntară dedicată, întotdeauna cu un zâmbet cald pe față, gata în orice moment să îți ofere o mână de ajutor.

Ne bucurăm că astăzi a fost de acord să ne povestească despre ea și despre experiența sa în cadrul teatrului. Dacă v-am făcut curioși, rămâneți alături de noi pentru o scurtă călătorie plină de emoții și amintiri a unui voluntar.

Reporter voluntar: Cine este Alexandra Pătrașcu în spatele imaginii elegante prestate în fiecare zi? Cu ce pasiuni obișnuiești să îți ocupi timpul?

Alexandra Pătrașcu: Alexandra Pătrașcu este o persoană ambițioasă, dedicată și implicată în activitățile în care este angrenată. Este o fire sociabilă, zâmbitoare, care adoră să fie înconjurată de oameni. Timpul liber este împărțit între pasiunea pentru lectură, cea pentru natură și muzică. Viața Alexandrei reprezintă un amalgam de emoții și trăiri, muzica rulând pe fundal.

Reporter voluntar: Știm că teatrul nu este singura activitate de voluntariat în care te implici. Cum reușești să îți organizezi timpul eficient pentru toate?

Alexandra Pătrașcu: Consider că pasiunea este fundamentul organizării timpului liber. Consider că dacă îți place ceea ce faci, nimic nu ți se va părea prea greu, dacă îți organizezi eficient timpul. De aceea, nu pot spune că am o abordare specială. Pur și simplu, ador ceea ce fac. Ador să vin la teatru, să interacționez cu spectatorii și cu voluntarii, si, cel mai important, să mă bucur de atmosfera primitoare a teatrului.

Reporter voluntar: În special la spectacolele dedicate celor mici, se observă cu câtă bucurie te implici în activitatea ta. De unde această pasiune pentru copii?

Alexandra Pătrașcu: De mică mi-a plăcut să relaționez cu cei mici. Poate că această plăcere se datorează mamei mele, fiind educatoare. Dar nu pot spune exact. Cert este că interacțiunea cu cei mici îmi dă energie, îmi oferă posibilitatea de a reveni pentru câteva clipe la vremea propriei copilării și îmi permite să îmi pun amprenta, într-o mică măsură, asupra adultului de mâine.

Reporter voluntar: Dacă ar fi să alegi un spectacol dintre cele pe care le-ai văzut până acum, care ar fi acela și de ce?

Alexandra Pătrașcu: Personal, spectacolul care m-a impresionat este ,,Opera de trei parale", un spectacol al Teatrului Excelsior din București. Distribuția de excepție reușește să pună în scenă un spectacol în așa fel încât îți face pielea de găină. Îmbinarea muzicii cu textul piesei este realizată într-un mod inedit și pătrunzător, încât îți este imposibil să îți ferești privirea. Pentru mine, experiența acestui spectacol a fost memorabilă, iar pe viitor nu voi ezita să revăd acest spectacol.

Reporter voluntar: Faci parte din echipa de voluntari de aproape doi ani. Ai vreun moment special de care îți aduci aminte cu drag? Dar unul mai dificil?

Alexandra Pătrașcu: Teatrului îi sunt asociate multe momente plăcute. Dar unul din cele mai dragi mie este atunci când, la finalul unui festival, după o săptămână plină și puțin obositoare, avem parte de câteva clipe de relaxare. Ne strângem cu toții, mâncăm prăjituri și vorbim despre cum a decurs săptămâna și nu numai. Este un moment în care ajungem să ne cunoaștem mai bine, să ne destindem și să ne bucurăm unii de compania celorlalți. Au existat și momente dificile, dar nimic peste care să nu pot trece cu puțin ajutor din partea celorlalți voluntari. Spre exemplu, în momentul în care m-am simțit sleită de puteri sau am avut o zi mai grea, ceilalți voluntari au fost alături de mine. Mi-au dăruit din energia lor și m-au făcut să mă simt mai bine, încurajându-mă.

Reporter voluntar: Cum ai ajuns să faci parte din colectivul frumos al teatrului? Ai câteva sfaturi pentru cei care își doresc să facă, la rândul lor, voluntariat?

Alexandra Pătrașcu: Voluntariatul în cadrul teatrului a apărut în viața mea datorita unei prietene, căreia îi mulțumesc și pe această cale că mi-a oferit această șansă. Pe cei care își doresc să facă voluntariat îi sfătuiesc să nu ezite niciodată din a se implica într-o astfel de activitate.Dacă simți că asta îți dorești să faci, atunci fă-o. Încearcă să nu refuzi nicio oportunitate, deoarece nu știi ce șanse de viitor se vor ivi, ce oameni vei întâlni, ce vei învăța sau ce pasiuni la care nu te-ai fi gândit vreodată vei descoperi. De asemenea, te sfătuiesc să te bucuri de fiecare moment petrecut la voluntariat, pentru că va trece foarte repede, iar peste ani îți vei aduce aminte cu drag de această perioadă a vieții tale.

Reporter voluntar: Ne poți spune câte ceva despre planurile tale de viitor? Vei păstra un loc teatrului printre acestea?

Alexandra Pătrașcu: Pe viitor vreau să urmez o carieră în domeniul financiar sau al promovării. Chiar dacă nu voi urma o carieră în lumea teatrului, acesta va avea mereu un loc special în inima mea.

Reporter voluntar: Alexandra Vasile

Machetă: Mădălina Negru

Material foto: Andrei Oană

Măsuri care privesc accesul şi contactul cu publicul

  1. La intrare se va efectua un triaj observaţional şi nu se va permite accesul persoanelor care prezintă simptome de infecţie respiratorie (tuse, strănut, rinoree), temperatura max. 37,3.
  2. Se va realiza termometrizarea spectatorilor/vizitatorilor. Persoanele care refuză să le fie verificată temperatura nu vor avea acces în locaţie;
  3. Accesul publicului va fi permis numai în condiţiile purtării de mască (medicală/non-medicală) pe toată durata evenimentului. Pentru a oferi o protecţie eficace, masca trebuie să acopere gura şi nasul;
  4. Accesul în spaţiu se face cu respectarea de către participanţi a distanţării de minimum 1,5 m;
  5. Persoanele îşi vor dezinfecta mâinile cu dezinfectant avizat pe bază de alcool care va fi pus la dispoziţie la intrare;
  6. Intrarea/ieşirea sunt separate, unice, pentru facilitarea menţinerii distanţei fizice;
  7. Accesul se face pe timpi cu până la o oră înainte de eveniment pentru a evita aglomeraţia.
  8. Bilete NU vor avea locuri nominale.
  9. Bilete se pot achiziționa doar online sau de la Agenția de Bilete a Teatrului „George Ciprian” situată bdul. Nicolae Bălcescu nr. 37
  10. Intrarea în sală se face în ordinea venirii începând cu primul loc marcat din primul rând disponibil. (Rândul C)
  11. În ziua spectacolului biletele se pot achiziționa de la Agenția de Bilete a Teatrului „George Ciprian” situată bdul. Nicolae Bălcescu nr. 37sau online cu maxim 30 de minute înainte de spectacol.
  12. Biletele vor fi scanate; se va evita ruperea sau atingerea biletelor;
  13. Participanţii au obligaţia purtarea măştii de protecţie;
  14. În cazul utilizării toaletelor se va respecta distanţa obligatorie de minimum 1,5 m;
  15. După şi/sau înaintea fiecărui eveniment se realizează dezinfectarea cu substanţe biocide autorizate a tuturor scaunelor, pufurilor etc.;
  16. Se interzice consumul de mâncare şi băutură în locaţie.