Gala Vedetelor – VedeTeatru – Ediția a XIII-a 2016

GALA VEDETELOR – VEDETEATRU

Ediția a XIII-a

28 mai – 4 iunie 2016

PROGRAM**

Selecția OFICIALĂ

Sala Teatrului „George Ciprian“

CAIET PROGRAM GALA VEDETELOR VEDETEATRU 2016

Sâmbătă, 28 mai    ora 19.30

UNATC „I.L. Caragiale“ şi Godot Cafe-Teatru - Bucureşti

ZIC ZAC* un spectacol de Andrea GAVRILIU, rezemată de Ștefan LUPU

cu: Andrea GAVRILIU, Ștefan LUPU, Gabriel COSTIN

scenografia: Andreea SĂNDULESCU

Asistent scenografie: Alexandru PETRE

Light design: Alexandru BIBERE

Sunet: Alexandra POIANĂ

Montaj video: Gabriel COSTIN

*Nerecomandat sub 14 ani

 

Duminică, 29 mai  ora 19.30

Teatrul Evreiesc de Stat - Bucureşti

MOTKE HOŢUL* de Shalom Ash

regia şi versiunea scenică: Andrei MUNTEANU

decorul: Vladimir TURTURICĂ

costumele: Unda POPP

coregrafia: Galea BOBEICU

muzică live: BUCHAREST KLEZMER BAND

cu: Veaceslav GROSU, Geni BRENDA, Anka LEVANA, Mirela NICOLAU, Lucia MAIER, Mihai CIUCĂ, Cornel CIUPERCESCU, Marius CĂLUGĂRIȚA, Viorica BANTAȘ, Monia PRICOPI, Natalie ESTER, Cristina CÎRCEI, Andrei FINȚI, Luana STOICA, Mircea DRAGOMAN, Arabela NEAZI, Nicolae BOTEZATU, Mihai PREJBAN, Viorel MANOLE, Nicolae CĂLUGĂRIȚA, Darius DARADICI, Dorina PĂUNESCU, Bogdan LIFȘIN (clape, acordeon), Rodica DOIJA, Ștefan Lucian VÂLVOI (vioară), Sergiu MARIN (violoncel), Sorin DOBROTĂ (clarinet), Mihail VÂRGĂ (flaut), Andrei GHEORGHE (percuţie)

*spectacolul se joacă în limba idiş, cu traducere în limba română;

*Nerecomandat sub 16 ani

 

Luni, 30 mai    ora 19.00

WEST SIDE STORY - manifestul unei generații

muzica: Leonard BERNSTEIN

versurile: Stephen SONDHEIM

spectacol-conferință cu Răzvan MAZILU și actorii Lucian IONESCU, Aylin CADÎR, Alexandra DUŞA, Anca FLORESCU, Alina PETRICĂ, Ana Bianca POPESCU, Ioana REPCIUC, Daniela TOCARI

 

 Marți, 31 mai   ora 19.00

FREAK SHOW cu Florin Piersic Jr. înlocuiește VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ de la Teatrul „Toma Caragiu” din Ploiești!

Citiți COMUNICATUL DE PRESĂ!!!

 

 Miercuri, 1 iunie   ora 19.00

Teatrul Național „I.L. Caragiale“ - București

ActORCHESTRA creație colectivă

regia: Horia SURU

costumele: Alina HERESCU

cu: Petre ANCUȚA, Florin CĂLBĂJOS, Emilian MÂRNEA

 

Joi, 2 iunie   ora 19.00

Teatrul „Sică Alexandrescu“- Brașov

PRIVEȘTE ÎNAPOI CU MÂNIE de John Osborne

regia și traducerea: Vladimir ANTON

scenografia: Rodica ŞTIRBU

cu: Bogdan NECHIFOR, Vlad PAVEL, Ada GALEŞ, Maria GÂRBOVAN, Mihai BICA

 

Vineri, 3 iunie        ora 19.00

MAREA IUBIRE A LUI SEBASTIAN* după fragmente din însemnările lui Leny Caler, jurnalul lui Mihail Sebastian şi piesa „Jocul de-a vacanţa“

regia: Diana MIHAILOPOL

cu: Rodica MANDACHE, Marius MANOLE, Ioana MĂRCOIU, Istvan TEGLAS

*producție independentă

 

Sâmbătă, 4 iunie   ora 19.30

FESTIVITATEA DE PREMIERE - CONCERT EXTRAORDINAR ADRIAN NAIDIN & BAND*

 

*Din motive obiective, spectacolul FAZANUL de la Teatrul „C.I.Nottara” nu mai face parte din programul de festival și va fi înlocuit de Concertul ADRIAN NAIDIN & BAND!

 

Secţiunea VEDETE PENTRU COPII

Sala Teatrului „George Ciprian“

 

Sâmbătă, 28 mai    ora 11.00

Teatrul Ţăndărică - Bucureşti

MUZICANȚII DIN BREMEN după Frații Grimm

dramatizarea: Ema STERE

regia: Attila VIZAUER

scenografia: Mihai PASTRAMAGIU

muzica: Ioan Gyuri PASCU

coregrafia: Vava ȘTEFĂNESCU

cu: Gabriel APOSTOL, Ioan BRANCU, Andreea IONESCU, George NĂSTASE, Daniela Ruxandra MIHAI, George SIMIAN, Alexandru NECULCEA

 

Duminică, 29 mai  ora 11.00

Teatrul Excelsior - București

CEI TREI PURCELUȘI după James Orchard Halliwell-Phillipps

regia și adaptarea scenică: Stelian MILU

muzica: Ciprian COJENEL

coregrafia: Florin MARIS

scenografia: Delphi Design

cu: Tudor PÂRVU, Mihaela COVEȘEANU, Silvana IONESCU, Ciprian COJENEL, Stelian MILU

 

Miercuri, 1 iunie   orele 9.00 și 11.30

Teatrul „George Ciprian“– Buzău

PETER PAN – PRIETENUL MEU IMAGINAR după o idee de J.M. Barrie

regia, ilustrația muzicală și costumele: Octavian JIGHIRGIU

asistent regie: Irina SCUTARIU

coregrafia: Edi STANCU

concept video-proiecţie şi decor: Andrei COZLAC

cu: Anca PASCU și Vlad Willy VOLF

și elevii: Alex Cristian BACIU (Colegiului Naţional „Mihai Eminescu“, Buzău), Miruna PETRACHE, Denisa LUNGU, Anamaria CUCU, Nuța ILIE, Irina VLAD, Ana-Maria ANGHEL, Ramayana BÂCÂIN, Cătălina CRUCERU, Adina RĂDUCAN, Emilian PLĂIAȘU, Tudor VLAICU, Adelin TUDORACHE, Mihai Alexandru DOBRE, Cristian TUDOSE, Marius BRICEAG, Sorin ANGHEL, Florin BURLACU, Silviu NEAGOE, Radu Octavian PAUL (Liceul de Arte „Margareta Sterian“, Buzău)

 

Vineri, 3 iunie        ora 11.00

Teatrul Excelsior - Bucureşti

BAMBI de Felix Salten

dramatizarea: Ema STERE

regia: Attila VIZAUER

decorul: Viaceslav VUTCARIOV

costumele: Claudia CASTRASE

coloana sonoră: Ioan Gyuri PASCU

coregrafia: Vava ȘTEFĂNESCU

cu: Mădălina IGNAT, Ana-Maria IRIMIA, Cristiana IONIŢĂ, Cosmina DOBROTĂ, Anca FLORESCU, Ştefania DUMITRU, Andrada FUSCAŞ, Oliver TODERIŢĂ, Dumitru GEORGESCU, Lia GHERMAN, Ioana REPCIUC, Robert RADOVENEANU, Dragoş SPAHIU, Eugeniu COZMA, Dan CLUCINSCHI, Ana TUROŞ, Andreea C. HRISTU, Smaranada GĂBUDEANU, Alina DUMITRELEA, Alexandra STROE, Meda TOPÎRCEANU.

 

Sâmbătă, 4 iunie   ora 11.00

Teatrul „Ion Creangă“ - București

SPAIMA ZMEILOR după Ioan Slavici şi Ion Pop Reteganul

dramatizarea: Mihai ION şi Gelu COLCEAG

regia: Gelu COLCEAG

scenografia: Ioana PASHCA

muzica: Călin GRIGORIU

coregrafia: Ştefan LUPU

versurile: Alina SUĂRĂŞAN şi Gelu COLCEAG

cu: Vlad CORBEANU, Graţiela TEOHARI-DUBAN, Cristian IRIMIA, Alexandrina HALIC, Marcela ANDREI, Ilinca ATANASIU, Marius NĂNĂU, Vlad BENESCU, Dan CLUCINSCHI, Cristian Boeriu, Gabriel COSTIN, Ion Ionuţ CIOCIA/Eduard CÎRLAN, Nicoleta RUSU, Liliana DONICI, Iuliana COSTINIU

 

 Secţiunea VEDETA DE MÂINE

Cafeneaua Artiștilor

 

Luni, 30 mai    ora 22.00

Universitatea Dunărea de Jos din Galați - Facultatea de Arte / Teatru

CAZUL LULU de Theo Herghelegiu

Spectacol Actorie, licență - anul III

coordonator: lect.univ.dr. Adelaida ZAMFIRA

cu: Anastasia ANTOCI, Elena SCALEȚCHI, Ana ZAGORODNIUC, Geanina SION, Irina BOZIANU

coregrafie: Elena ANGHEL

asistent regie: asist.univ.drd. Radu HORGHIDAN

light design: asist.univ.drd. Gabriel ENACHE

 

Marți, 31 mai   ora 22.00

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale“- București / Facultatea de Teatru

UNCHIUL VANEA de A.P. Cehov

spectacol Arta Actorului, master- anul II

coordonatori: prof.univ.dr. Tania FILIP și lect.univ.dr. Dana ROTARU

cu: Cosmin VÎJEU, Alma BOIANGIU, Lavinia PELE, Theodora Maria FILIP, Lucian RUS, Dani ACHIM, Marian OLTEANU, Andreea ALEXANDRESCU

light design: George ROTARU

sound design: Andreea IACOMIȚĂ

 

Miercuri, 1 iunie   ora 22.00

Universitatea de Arte - Târgu-Mureș / Facultatea de Arte în Limba română

NUNTA ÎNSÂNGERATĂ de Federico García Lorca

spectacol Coregrafie, licență - anul II

coordonator: lect.univ.dr. Cristina IUȘAN (regie, scenariu/adaptare, coregrafie)

Cu: Evelin KONYEVES, Florin CERGHEDI, Beata ORBAN, Tudor POPA, George POP, Raluca FAGHIURA, Claudia OGREAN, Larisa TRIFU, MAGHERAN Loredana

 

Joi, 2 iunie   ora 22.00

Universitatea de Arte „George Enescu“- Iaşi / Facultatea de Teatru

AUDIȚIA de Alexandr Galin

spectacol Actorie, licență - anul III

coordonator: conf.univ.dr. Octavian JIGHIRGIU

cu: Andreea POPOVICI, Maura MUNTEANU, Sonia TEODORIU, Adnana BOLEA, Camelia DILBEA, Nicoleta VĂCĂRAȘU, Flavia SANDU, Dumitru FLORESCU, Daniel ONOAE, Dragoș MAFTEI, Arun Cotic

asistent regie: asist.univ.dr. Laura BILIC

video concept: asist.univ.dr. Andrei COZLAC

elemente decor: Răzvan STANCIU

elemente costum: Jenița STĂNILĂ

regia tehnică/lumini: Gheorghe ALBIANU

sunetul: Vasile MARIN

 

Vineri, 3 iunie        ora 22.00

Universitatea din Craiova / Facultatea de Litere, Departamentul de Arte

REGELE LEAR după William Shakespeare

Spectacol Actorie, licență - anul III

coordonatori: prof.univ.dr. Alexandru BOUREANU și asist.univ.dr. Alina MANGRA

cu: Denisa COCOROVEANU, Marina COZECA, Flavia DOBRE, Erica GHIȚĂ, Vlad EDIȚOIU, Robert IOVAN, Cătălin MICULESCU, Andrei NEDELEA, Petre ȘTEFĂNESCU.

machiaj și costume: Minela POPA

coordonator atelier măști: Mihaela GURAN

lumini: Ionel DUMITRIU

 

Secțiunea ATELIERE

 

Sâmbătă, 28 mai    Biblioteca Județeană „Vasile Voiculescu“

orele 10.00 și 13.00

COMUNICAREA DINCOLO DE CUVINTE

coordonator: prof.univ.dr. Doina Anca CIOBOTARU

atelier adresat cadrelor didactice din învățământul primar (ora 10.00) și gimnazial (ora 13.00)

 

Miercuri, 1 iunie   Sala Amfiteatru – Teatrul „George Ciprian”

ora 11.00

ATELIER DE TEATRU DE UMBRE PENTRU COPII

coordonat de Ionel BARAC și Silvia MOROȘANU

Compania „First Stage Here“

 

Vineri, 3 iunie        Biblioteca Județeană „Vasile Voiculescu“

ora 11.00

ATELIER DE BANDĂ DESENATĂ

coordonat de Ionuț Mihai GRĂJDEANU

Compania „First Stage Here“

 

 Secțiunea CONFERINȚE / LANSĂRI DE CARTE

 

Sâmbătă, 28 mai    Biblioteca Județeană „Vasile Voiculescu“

 ora 12.30                 Lansare de carte

CĂLĂTORII PE FIRUL THALIEI de Tamara Constantinescu

Editura Artes, Iași 2016

 

Luni, 30 mai             Sala Amfiteatru – Teatrul „George Ciprian”

ora 11.00         Masă rotundă

MUSICALUL – EXTRAVAGANȚĂ ȘI TEATRALITATE

moderator: conf.univ.dr. Carmen STANCIU

 

Luni, 30 mai    Sala Amfiteatru – Teatrul „George Ciprian”

ora 12.30:      Lansare de carte

MUZICI ȘI MUZE: De la piesa de teatru la musical de Maria Zărnescu

Editura Nemira și UNATC Press, București 2015

 

Joi, 2 iunie    Sala Teatrului „George Ciprian”

ora 18:45 (înainte de spectacolul „Privește înapoi cu mânie”):      

Lansare de carte

Măria Sa TEOFIL VÂLCU de Ștefan OPREA

Editat de Fundația Culturală „Camil Petrescu” 2016

Prezintă Florica ICHIM

 

 Vineri, 3 iunie        Foaier - Teatrul „George Ciprian“

ora 18.30    Lansare de carte

ALEXANDRU TOCILESCU SE POVESTEȘTE volum îngrijit de Florica ICHIM

Fundația Culturală „Camil Petrescu“, București 2015

 

ALTE EVENIMENTE

 

Joi, 2 iunie      ora 11.00 – Cafeneaua Artiştilor

Compania „First Stage Here“

OMUL DE GUMĂ de Sebastian Grama

regia: Sebastian GRAMA

cu: Catinca Maria NISTOR și Bogdan NECHIFOR

 

**Programul poate suferi modificări.