Lista spectacolelor (parțială)

„Omul cu mârțoaga” de George Ciprian; regia: Tudor Mărăscu; scenografia: Puiu Antemir; distribuţia: Mircea Diaconu, Sebastian Papaiani, Emil Hossu, Diana Lupescu, Ion Siminie, Geo Costiniu, Adriana Trandafir, Ion Pavlescu, Radu Panamarenco şi Ioan Batinaş.

„A douăsprezecea noapte” de Shakespeare, în regia lui Gelu Colceag, scenografia: Liliana Cenean, cu: Gheorghe Ifrim, Marius Florea-Vizante;

„Nebuniile iubirii” de Dan Tarchilă – premieră absolută –, regia: Ion Lucian, scenografia: Emil Moise, cu: Ion Lucian, Adriana Trandafir, Cristian Şofron, Ileana Cernat, Matei Gheorghiu;

„Desculţ în parc” de N. Simon – premieră pe ţară –, regia: Dinu Manolache, scenografia: Emil Moise, cu: Ştefan Bănică-Jr, Sebastian Papaiani, Oana Ioachim, Ileana Cernat;

„Podul sinucigaşilor” de Paul Ioachim, regizată de autor, scenografia: Ştefania Cenean, cu: Sebastian Papaiani, Carmen Tănase, Niculae Urs, Gelu Niţu;

„Doctor fără voie” de Molière, regia: Emil Mandric, scenografia: Liliana Cenean şi Ştefan Caragiu, cu: Iurie Darie, Delia Nartea, Viorel Comănici, Anca Padrea, Candid Stoica, Radu Panamarenco;

„Ah, bacalaureatul” de Dumitru Solomon, regia: Ion Lucian, scenografia: Ştefania Cenean, cu: Cristian Şofron, Ion Lucian, Candid Stoica, Anca Pandrea, Radu Panamarenco, Liviu Lucaci, Cosmin Şofron;

„D`ale carnavalului” de I. L. Caragiale, regia: Puiu Şerban, scenografia: Rodica Garştea şi Ana-Maria Ioneci, cu: Gheorghe Ifrim, Cristian Creţu, Marius Florea-Vizante, Vlad Zamfirescu, Marilena Chelaru;

„Cocoşelul neascultător” (piesă pentru copii) de Ion Lucian, în regia autorului, cu Victor Radovici;

„Alegeri anticipate” de Tudor Popescu – premieră absolută, regia: Mihai Manolescu, scenografia: Victor Creţulescu, cu: Cornel Vulpe, Tamara Buciuceanu, Niculae Urs, Radu Panamarenco, Theodor Danetti, Marian Lepădatu, Cerasela Iosifescu, Maria Teslaru, Ion Batinaş; Goana de Paul Ioachim, în regia autorului, scenografia: Ştefania Cenean, cu: Sorin Medeleni, Cristian Iacob, Florin Piersic-Jr, Oana Ioachim, Radu Zetu, Sorin Tofan;

„Preşul” de Ion Băieşu, regia: Răzvan Săvescu, scenografia: Ştefania Cenean, cu: Tamara Buciuceanu, Cornel Vulpe, Radu Panamarenco, Ion Pavlescu, Alina Berzunţeanu, Mihai Calotă;

„Comedia erorilor” de Shakespeare, regia: Cristiana Râpeanu, scenografia: Lia Dogaru, cu: Lucian Ghimişi, Cosmin Selesi; Bărbierul din Sevilla de Beaumarchais, regia: Răzvan Dincă, semnatar şi al scenografiei, împreună cu Vladimir Iuganu,   cu: Niculae Urs, Radu Panamarenco, Lucian Ghimişi, Marian Lepădatu, Ligia Stan, George Stoian;

„Hansel şi Gretel” (spectacol pentru copii), după Fraţii Grimm, regia: Bogdan Tudor, care face şi scenografia alături de Tiberiu Pasos;

„Nemaipomenitele aventuri a doi îndrăgostiţi” – Commedia dell` Arte – adaptarea şi regia: Paul Ioachim, cu clasa de actorie a Liceului de Artă din Buzău;

„Fierarii” de Miloš Nicolić - premieră absolută, regia: Răzvan Săvescu, scenografia: Vladimir Iuganu, cu: Valeriu Uritescu, Alexandru Georgescu, Ruxandra Sireteanu, Radu Panamarenco;

„Ce înseamnă să fii onest” de Oscar Wilde, regia: Răzvan Dincă, scenografia: Vladimir Iuganu, cu: Tamara Buciuceanu, Niculae Urs, Ruxandra Sireteanu, Lucian Ghimişi, Daniel Popa, Cristina Secăreanu, Mihai Calota, Dana Dumitrescu;

„Aşteptam pe altcineva” de Paul Ioachim, semnatar şi al regiei, scenografia: Vladimir şi Sorina Iuganu, cu: Niculae Urs, Carmen Tănase, Lucian Ghimişi, Marian Lepădatu, Ileana Cernat, Dana Dumitrescu;

„Albă ca zăpada şi cei şapte pitici” (spectacol pentru copii), după Fraţii Grimm, regia: Paul Ioachim, cu clasa de actorie a Liceului de Artă din Buzău);

„O familie trăsnită” de Noel Coward, regia: Răzvan Dincă, scenografia: Doru Zanfir, cu: Emil Hossu, Catrinel Dumitrescu, Niculae Urs, Ruxandra Sireteanu, Lucian Ghimişi, Dana Dumitrescu;

„Acolo, departe de Mircea Ştefănescu, regia: Răzvan Dincă, scenografia: Valeriu Susnea, muzica live: Dan Claudiu Vornicelu, cu: Candid Stoica, Ştefan Velniciuc, Alexandru Nedelcu, Sorin Gheorghiu, Lucian Ghimişi, Alexandra Velniciuc, Dana Stroe;

„Weekend de adio” de M. G. Sauvajon şi W. D. Home, regia: Radu Nichifor, scenografia: Vioara Bara, cu: Emil Hossu, Catrinel Dumitrescu, Marian Lepădatu, Ileana Cernat, Cerasela Iosifescu;

„Fata bună, fata rea”, după Ion Creangă, realizat de Paul Ioachim cu elevii clasei sale de actorie de la Liceul de Artă din Buzău;

„Chinezii” de Michael Frayn, regia: Puiu Şerban, scenografia: Doru Zanfir, cu: Gheorghe Ifrim şi Alina Berzunţeanu;

„O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regia: Cezar Ghioca, scenografia: Yvonne Adeline Pater, cu: Catrinel Dumitrescu, Gheorghe Ifrim, Lucian Ghimişi, Gelu Niţu, Virginia Mirea, Florin Dobrovici, Ion Ionuţ Ciocia;

„Stan Păţitu’”, după Ion Creangă, George Coşbuc şi Anton Pann, dramatizarea şi regia: Vasile Toma, mişcarea scenică: Viorica Captari, cu: Mariana Dănescu, Viorel Păunescu, Ion Bechet;

„Cenuşăreasa” (spectacol pentru copii), după Fraţii Grimm, realizat de Lucian Ghimişi şi Dana Dumitrescu, împreună cu clasele de actorie ale Liceului de Artă din Buzău;

„Idealul” de Paul Ioachim (spectacol-lectură) regia: Răzvan Dincă, cu: Tamara Buciuceanu şi Mişu Fotino;

„T&C sau Iubirea e un lucru foarte mare” (titlul original: „Tanţa şi Costel”), după Ion Baieşu, dramatizarea şi regia: Atila Vizauer, scenografia: Teodora Dinulescu, cu: Lucian Ghimişi şi Cătălina Ionescu-JOJO ;

„Godspell” (music-hall), de  Johan-Michael Tebelak şi Stephen Schwartz (coproducţie cu Teatrul Naţional “I.L.Caragiale” din Bucureşti), regia: Calvin McClinton, coregrafia: Edie Cowan, scenografia: Adelinne Yvonne Pater, cu: Flavius Buzilă, Aurelian Cornel Temişan, Lucian Viziru, Cătălina Ionescu-JOJO, Dragoş Stănescu, Bogdan Tascău, Sorina Miuţă, Dana Rotaru, Monica Andrei;

„Frumoasa şi Bestia” (spectacol pentru copii), de Mme Leprince de Beaumont, realizat de Dana Dumitrescu cu elevii clasei de actorie a Liceului de Artă din Buzău;

„Omul de noroi (O viaţă şi încă o noapte)” de Paul Ioachim, regia şi scenografia: Catrinel Dumitrescu, cu: Lucian Ghimişi, Mircea Teodorescu, Cristina Stănilă, Mirela Sakamoto;

„Capul de răţoi” de George Ciprian (coproducţie cu Teatrul ”Nottara”, Bucureşti), regia: Răzvan Dincă, scenografia: Lia Dogaru, cu: Emil Hossu, George Alexandru, Cristian Şofron, Ion Haiduc, Valeriu Preda, Victoria Cociaş, Petrică Popa, Ion Siminie, Sorin Cociş, Lucian Ghimişi, Gabriel Răuţă, Mircea Teodorescu, Traian Radu;

„Anul viitor, la aceeaşi oră” de Bernard Slade, regia: Ştefan Velniciuc, scenografia: Doru Zanfir, cu Ştefan Velniciuc şi Jeanine Stavarache;

„Nunta” de A. P. Cehov, regia şi scenografia: Beatrice Rancea (a inaugurat Teatrul de vară din Parcul Tineretului), cu: Virginia Rogin, Constantin Cojocaru, Laurentiu Lazăr;

„Operele complete ale lui W.L.M. S.X.P.R. de Jess Borgeson, Adam Long şi Daniel Singer, regia: Petre Bokor, scenografia: Sică Rusescu, cu: Mircea Diaconu, Emil Hossu, Constantin Cotimanis;

„Ursul” de A. P. Cehov, regia şi scenografia: Mihaela Triboi, cu: Lucian Ghimişi, Ioana Calotă şi Alexandru Nedelcu;

„Improshow”, realizat de Vlad Massaci cu: Toni Pavel, Mihaela Sârbu, Radu Dragomirescu, Constantin Lupescu, Ana-Maria Opra, Marian Hâncu;

„Doi pe o bancă” de Aleksandr Ghelman, regia şi decorul: Tudor Mărăscu, cu: Catrinel Dumitrescu şi Emil Hossu;

„Bigudiuri” de Cornel Mimi Brănescu, regia: Radu Nichifor, scenografia: Vioara Bara, cu: Catrinel Dumitrescu, Anca Sigartău, Luminiţa Gheorghiu, Constantin Cojocaru (ultimele şase producţii fiind prezente, la Buzău, în regim de turneu);

„Iubiri inaccesibile” de Paul Edmond, regia: Răzvan Popa, cu: Eugen Cristea, Cristina Deleanu şi Orodel Olaru; Ludwig, Nicolo & Jo, regie şi scenografie: Radu Gheorghe, cu: Radu Gheorghe, Georgeta Ciocîrlan şi Mihai Bisericanu;

„Ultima dublă” de Ghennadi Mamlin, regia: Marius Oltean, scenografia: Raluca Ştefan, cu: Andreea Măcelaru Şofron şi Cristian Şofron;

„Capra cu trei iezi” (spectacol pentru copii) după Ion Creangă, regia: Lucian Ghimişi, scenografia: Raluca Ştefan, cu elevii clasei de actorie a Liceului de Artă din Buzău;

„Iona” de Marin Sorescu, regia; Mona Gavrilaş, scenografia: Constantin Ciubotaru, cu: Virgil Ogăşanu;

„Măscăriciul” după A.P.Cehov, regia: Horaţiu Mălăele, scenografia: Nina Brumuşilă, cu: Horaţiu Mălăele şi Niculae Urs.

„Aproape perfectă (XXL – FAT PIG)” de Neil LaBute, traducerea: Irina Velcescu; cu: Tudor Aaron Istodor/Andi Vasluianu, Raluca Vermeşan, Irina Velcescu şi Vlad Zamfirescu; regia: Cristian Juncu; scenografia: Cosmin Ardeleanu

„Blocaţi în dormitor”, după „Nevoile sexuale ale soţului meu, aproape că m-au înnebunit” de John Tobias; traducerea: Ana-Maria Popa şi Costin Manoliu; cu: Luminiţa Erga, Valentin Teodosiu, Dan Tudor; regia şi ilustraţia muzicală: Dan Tudor; scenografia: Doru Zanfir.

„Mici crime conjugale” de Eric-Emmanuel Schmitt; cu: Ana Ioana MACARIA şi Ionuţ KIVU; un spectacol de Silvia DUMITRIU; Un spectacol sensibil, pigmentat cu umor discret, cu mister  şi ironie – marca Eric-Emmanuel Schmitt. A fost invitat în Germania (Koln) în 2009.

„Moştenirea norocului (Savarine cu rom)” de Thanasis Papathanasiou şi Mihalis Reppas; traducerea: Athena Demetriad; regia: George Motoi; cu: Ovidiu Cuncea, Giliola Motoi, Silvia Năstase, Luminiţa Erga, Marcelo Cobzariu, Luciana Popa/ Adina Tăşchină.

„Nişte fete” de Neil LaBute; traducerea: Bogdan Budeş; cu: Catrinel Dumitrescu, Irina Velcescu, Andreea Vasile, Diana Cavallioti, Cristina Florea şi Vlad Zamfirescu; regia: Cristi  Juncu, scenografia: Doru Badiu.

„Sirena şi Victoria” de Aleksandr Galin; cu: Valeria Ogăşanu, Virgil Ogăşanu, Diana Lupescu; un spectacol de Diana Lupescu.

„Taxi BLUES” de Ana Maria Bamberger; cu: Marius Bodochi şi Dan Tudor; regia: Dan Tudor; scenografia: Doru Zanfir.

„Vacanţă la Guadelupa” de Pierre Sauvil şi Éric Assous; traducerea: Zeno Fodor; cu: Mircea Diaconu /Adrian Văncică, Constantin Cotimanis / Ion Haiduc, Crenguţa Hariton, Dani Popescu,  Ada Navrot, Corina Dragomir / Ioana Calotă. Un spectacol de Diana Lupescu.

„Cineva ca tine” de Cristina Florea; cu: Marius Rizea,  Tudor Aaron Istodor, Cristina Florea, Andreea Vasile, Xing Elena Ling / Maria Gârbovan; regia: Andreea Vulpe, Andreea Iacomiţă; scenografia: Raluca Ştefan Negoescu; light design: Andreea Iacomiţă.

„Hai s-o ucidem pe Matilda” de ORLIN DIAKOV; traducere: OLGA RECE; distribuţia: IOAN ISAIU şi DAN HELCIUG; Regia: SORIN MISIRIANŢU.